Search
Close this search box.

„Boranka“ će biti najveća ekološka volonterska akcija

Savez izviđača i Uprava za gazdovanje šumama najavili nastavak pošumljavanja opožarenih lokacija

Ove godine, osim planine Vojnik kod Nikšića, planirano je pošumljavanje lokacija u Baru i Podgorici. Očekujemo da će ,,Boranka“ premašiti učinak prošlogodišnje akcije u kojoj je učestvovalo 750 volontera i zasađeno više od 30.000 sadnica – kaže predsjednik Saveza izviđača Peko Vukadinović

Foto: SAVEZ IZVIĐAČA

AKCIJA USPJELA: Ozelenjavanje Vojnika prošle godine

Boranka“, najveća volonterska akcija pošumljavanja u Crnoj Gori, u okviru koje je prošle godine zasađeno više od 30.000 sadnica crnog bora na planini Vojnik kod Nikšića, nastavlja se u ovoj 2025. godini.

To su juče dogovorili direktor Uprave za gazdovanje šuma i lovišta Miloš Rajković i predstavnici Saveza izviđača Peko Vukadinović i Borislav Jovović.

PRIPREMA TERENA

Predsjednik Saveza izviđača Peko Vukadinović kaže za Pobjedu da će ove godine akcija obuhvatiti nekoliko opština.

– Akciju ćemo nastaviti u Nikšiću na planini Vojnik, zatim u Baru na lokacijama Volujica i Golo brdo kod Sutomora. Planirano je pošumljavanje u Podgorici, ali još ne znamo na kojoj lokaciji tačno, čekamo administraciju glavnog grada da usaglasimo sa njima i Agencijom za zaštitu Podgorice gdje je najpogodnije i gdje postoje planovi sadnje – objašnjava Vukadinović.

Prve aktivnosti u okviru akcije počeće danas.

– Planiran je obilazak terena, priprema sadnica i čišćenje lokacija do početka sadnje, sa akcentom na edukaciju djece u osnovnim i srednjim školama o značaju šuma za čitav eko sistem – navodi Vukadinović.

Prve akcije sadnje, kaže, počinju na jesen.

– Ovo iz razloga što jako topla ljeta unište sve što se posadi tokom proljeća posebno u južnim opštinama. Izuzetak su planinski krajevi poput Vojnika kod Nikšića – navodi Vukadinović.

Lokacije koje će pošumiti, objašnjava on, biraju u skladu sa dogovorom sa Upravom za gazdovanje šuma i lovišta Crne Gore.

– Prvi uslov je da u toj opštini imamo logistički i tehnički jake izviđačke jedinice, radi organizacije, zatim biramo lokaciju koja je nastradala u požaru i nije se šuma sama obnovila. Te aktivnosti preduzimamo zbog erozije i gubljenja šumskog tla čime dolazi do goleti i nemogućnosti da kasnije bude suma. Parcele moraju biti obuhvaćene planom sadnje Uprave za gazdovanje šumama i lovištima Crne Gore. Kada je o sadnicama riječ biramo ih u skladu sa preporukama struke i inženjera uprave, sa željom da to budu vrste koje i baš rastu na tom području – navodi Vukadinović.

KAKO UČESTVOVATI

,,Boranka“ je prošle godine u okviru pet akcija okupila 750 volontera u saradnji sa lokalnim izviđačkim jedinicama. Vukadinović očekuje da ove godine premaše taj broj te da posade i više od 30.000 sadnica.

– Građani koji žele da se priključe akciji treba da posjete sajt boranka.me i prate instrukcije. Tu mogu nacrtati svoje virtuelno drvo i posaditi ga na neke od lokacija koje su otvorene za sadnju, to drvo će neko posaditi sa njima. Ispunjavanjem upitnika vrlo lako dobijaju sve informacije o sadnji kada akcije počnu – objašnjava Vukadinović.

Direktor Uprave za gazdovanje šuma i lovišta Miloš Rajković rekao je da će Uprava pružiti punu podršku akciji kroz obezbjeđivanje sadnica i znanja inženjera i struke.

– Ovakve inicijative uvijek su dobrodošle i Uprava pruža punu podršku volonterima i građanima na polju zaštite crnogorskih šuma – rekao je Rajković.

Logistički i organizaciono ,,Boranku“ će podržati Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore.

Izvor : Pobjeda

 

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor