Zajednica opština još nema procjenu koliko će lokalne samouprave imati manji prihod zbog uvođenja neoporezivog dijela zarada, jer mnogim radnicima, kako prenosi medij, još nije isplaćena januarska zarada.
Usvajanjem paketa zakona iz programa “Evropa sad” krajem prošle godine, uveden je neoporezivi dio poreza na bruto zarade do 700 eura. Međutim, značajni dio ovog poreza na dohodak kao i njegovog prireza, je prihod opština koji im nije nadoknađen drugim. Takođe, jedan dio ovog prihoda koristi i Egalizacioni fond, koji služi da opštinama nadomjesti prihode, saznaje portal sjevercg.
Iz Zajednice opština je, kako medij prenosi, rečeno da je preuranjeno davati ocjene.
Refik Bojadžić, generalni sekretar Zajednice, kazao je da su prihodi opština po osnovu poreza na dohodak fizičkih lica, prireza porezu i Egalizacionog fonda u januaru najvećim dijelom posljedica isplata zarada koje se odnose na decembar, koje su, prema njegovim riječima, obračunate shodno ranijim propisima, a ne po propisima donesenim u okviru programa “Evropa sad”. Imajući ovo u vidu, Bojadžić je kazao da ostvareni prihodi po ovom osnovu u januaru nijesu i ne mogu nikako biti reprezentativni pokazatelj uticaja programa “Evropa sad” na prihode opština. Uticaj ovog programa na prihode opština će biti donekle vidljiv na osnovu prihoda ostvarenih tokom februara, istakao je, kada se isplaćuju januarske zarade obračunate u skladu sa propisima iz programa “Evropa sad”, a da će svaki naredni mjesec dati objektivniju sliku.
Prema informacijama medija, podsjeća se da su iz ove institucije ranije upozoravali da će naročito siromašnije i opštine na sjeveru, koji dobijaju veći procenat ovog poreza i gdje su prosječne zarade niže, izgubiti značajne prihode i neće moći finansirati svoje obaveze prema građanima.
Bojadžić: ”Zajednica opština je u postupku donošenja programa “Evropa sad” i propisa za njegovo sprovođenje, jasno ukazala Ministarstvu finansija, Vladi i Skupštini Crne Gore da će imati negativan uticaj na prihode opština kroz smanjenje prihoda po osnovu poreza na dohodak fizičkih lica, prireza porezu na dohodak fizičkih lica i značajno manja sredstva iz Egalizacionog fonda, što će dovesti u pitanje održivost lokalnih javnih finansija. Sve to je konkretno dokumentovano analizom uticaja Programa na primjeru opština Bijelo Polje i Berane koje su pokazale da će prihodi budžeta tih opština biti manji za oko 30 odsto.”
Kako saznajemo, u naknadnim pregovorima sa Vladom, obezbijeđen je dio budžetske rezerve od 15 miliona eura kojim bi trebao biti nadoknađen gubitak opština.
U skupštinsku proceduru upućen je predlog izmjene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava koji bi trebalo da na održiv način definiše njihove prihode.
Bojadžic: ”Na zahtjev Zajednice opština, a svjesni značaja utvrđivanja zakonskih rješenja kojim će se na sistemski način obezbijediti održivost lokalnih javnih finansija, jedan broj poslanika Skupštine Crne Gore podnio je predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju lokalne samouprave. Očekujemo da će se ovaj predlog Zakona naći na dnevnom redu Skupštine nakon što se, na osnovu konkretnih podataka i kroz uporedno praćenje, stekne objektivna slika o stepenu negativnog uticaja Programa na prihode opština.”