Bjelopoljski vatrogasci su proteklih mjesec imali pune ruke posla. Goreli su šuma i nisko rastinje na više lokacija u opštini, a prema riječima Milonje Rakonjca, rukovodioca Službe zaštite i spasavanja, tokom marta ugasili su 113 požara.
Kako je saopštio Rakonjac, zahvaljujući kiši sada mogu konačno da predahnu. Poslednjih 15 dana marta imali su iscrpan rad sa požarima, jer je u tom periodu samo šumskih požara bilo oko 90. Ukupan broj intervencija tokom marta bio je 113. Uspjeli su, kako je kazao, da od vatre odbrane sve objekte i materijalna dobra, i što je najvažnije, nije stradao nijedan ljudski život. Međutim, rekao je da oni ne mogu stići da ugase koliko građani mogu zapaliti, ali da se bore koliko mogu i koliko su u mogućnosti. Dnevno su imali od pet do deset intervencija, pa u takvim situacijama nijesu, dodao je, u mogućnosti da svima priteknu u pomoć, već određuju prioritete. Apelovao je tom prilikom na građane da se suzdrže od paljenja vatre na otvorenom prostoru, jer se brzo širi pa nerijetko ugrozi i stambene objekte, dodajući da je u skoro svim slučajevima uzrok požara bio čovjek i njegovo neodgovorno ponašanje u prirodi.
Rakonjac je kazao da se slična situacija ponavlja svake godine početkom proljeća kada se Služba za zaštitu i spasavanje suočava sa velikim brojem požara na čitavom području opštine.
On je kazao da je ovo period kada ljudi čiste livade, spaljuju suvu vegetaciju, korov, nisko rastinje i često ne uspijevaju da kontrolišu vatru, koja se, potpomognuta vjetrom, brzo proširi, zahvati veliku površinu a nerijetko ugrozi i stambene objekte. Proteklih dana, kako je kazao, bili smo i svjedoci da se ponavlja ista priča, dodajući da je Upravi policije prijavljeno 36 bezbjednosnih događaja koji se odnose na požare, ali da do sada nisu identifikovani učinioci tih događaja.
Rakonjac je saopštio da će neodgovorni počinioci biti prijavljeni Ministarstvu unutrašnjih poslova i Komunalnoj policiji i da će protiv istih biti podnijete krivične i prekršajne prijave.