Povećanje zaposlenosti, razvoj prioritetnih privrednih djelatnosti (poljoprivreda, turizam, prerađivačka industrija), unapređenje društvenih djelatnosti, kao i unapređenje tehničke infrastrukture i dalji razvoj demokratskih odnosa, dijaloga i tolerancije, glavni su ciljevi Strateškog plana Opštine za period 2022-2026, ocijenjeno je na juče održanoj javnoj raspravi u Bijelom Polju.
Milorad Rmandić, predsjednik komisije za izradu nacrta, kazao je da strateški plan razvoja kao regulacioni instrument, ima za cilj uspostavljanje ravnoteže između razvojnih potencijala i mogućnosti njihove valorizacije u svim sferama društvenog života. Svrha donošenja plana, kazao je, jeste identifikacija ključnih problema i iznalaženje.
Rmandić: -”Ukupno je planirano 117,5 miliona eura, od čega iz državnog budzeta 41 odsto, iz opštinske kase 8,5 odsto, a iz donacija i fondova 26,3 odsto. Na ime kredita planiran je iznos od 18,7 miliona eura.”
Milovan Furtula je u ime Savjeta MZ Galica kazao da je prioritet izgradnja puteva, dodajući da bi izgradnja puta bila od značaja i za razvoj seoskog turizma.
Furtula: -”Mora se uraditi proboj puta od Novakovića pećine do Sokolca u dužini od pet kilometara. Za to su zainteresovane tri mjesne zajednice. Pored Galice, i Tomaševo i Kovren, jer se tuda na najlakši način dolazi do Stožera, a bio bi put značajan i za Barice, Pisanu Jelu i Sokolac. Skratio bi se postojeći put za dvadesetak kilometara što bi zaustavilo masovno iseljavanje iz ovih krajeva,” kazao je.
Dalibor Džogović, sekretar komisije, kazao je da su dobili dio predloga, među kojima su, prema njegovim riječima, oni koji se odnose na izgradnju pomoćnog fudbalskog terena, uličnu rasvjetu u Zatonu, dječji park, asfaltiranje puteva, adaptaciju restorana i izletišta Kisjele vode itd. Sve što bude prihvatljivo ući će u konačan plan, dodao je, ali da žale što centralnoj javnoj raspravi nije prisustvovao veći broj građana, predstavnika mjesnih zajednica, privrednih društava itd.
Marko Maslovarić, direktor Centra za sport i rekreaciju, naglasio je da je petogodišnje izdvajanje za sport u iznosu od skoro pet miliona eura veoma skromno, dodajući da imaju u planu postavljanje atletske staze, rekonstrukciju zapadne tribine, adaptaciju četiri – pet školskih terena, terena za košarku u Rasovu i iza Gimnazije, kao i na Zaimovića livadama, staze za rekreaciju i pomoćni teren.
Džemal Ljusković, naglasio je da treba ulagati u sportsku infarstrukturu, tim prije što ove godine FK “Jedinstvo” slavi vijek trajanja i ulazi u Prvu ligu, dodajući da treba uraditi zonu za rekreativce za naselja Pruška i Loznice.
Izvjestan dio planiranih zadataka koji nije izvršen u prethodnom planskom periodu, a još uvijek je aktuelan, prenesen je u naredni planski period.