Iz “Banke hrane” su saopštili da sva djeca u Crnoj Gori do 6 godina trebaju da dobiju dječiji dodatak. Da nije tako u praksi, govori im, kako navode, otac šestoro djece Luka Nilević iz Podgorice.
-”Njegovo petoro djece primaju dječiji dodatak po osnovu korišćenja socijalne pomoći, koja iznosi nepunih 134 eura. Šesto dijete nema pravo da dobije dječiji dodatak po osnovu korišćenja socijalne pomoći ali valjda bi trebalo, ako dijete nema 6 godina, da ga sleduje dječiji dodatak u iznosu od 30 eura, koji mogu dobiti sva djeca u Crnoj Gori pa i djeca roditelja, koja imaju primanja od više hiljada eura. Dječiji dodatak mora korespondirati sa visinom prihoda roditelja tako da djeca koja žive u nemaštini bi morala imati dječiji dodatak koja prati njihove potrebe.Oni od dječijeg dodatka treba da plate užinu u školi, prevoz, školski probor, da se obuku, obuju”- navode oni.
Ističu, pored ostalog, da djeca koja žive u nemaštini su često neuhranjena, nemaju adekvatnu obuću i odjeću, nerijetko su pod isključenjem elektične energije, selidbe su česte jer ne mogu roditelji da plaćaju redovno kiriju.
– Odustaju od školovanja najčešće nakon osnovne škole zbog nemaštine i tako direktno rezervišu poziciju siromašnog građanina Crne Gore za ubuduće Porodica Nilević kao ni mnogo drugih koje su se javile Banki hrane nisu dobili socijalni bon iako su ga neke porodice dobile još u novembru. Naša ideja o socijalnom bonu i uopšte socijalnim prodavnicama, je preuzeta od strane gdina Odovića, državnog sekretara MFSS, bez ikakve komunikacije sa nama. Ideja je da sve porodice dobiju socijalni bon na mjesečnom nivou. kako bi se smanjio nedostatak hrane i sredstava za higijenu u porodicama pogođenim nemaštinom. Ipak do sada, i porodice koje su dobile bon, dobile su ga jednom. Vrijednost socijalnog bona bi trebalo da bude određen brojnošću porodice.Nije tako u praksi. Jedna samohrana majka dvoje maloljetne djece je dobila socijalni bon u vrijednosti od 100 eura a druga koja ima djecu sličnog uzrasta , u istom je socijalnom i materijalnom stanju dobila je 50 eura.Radi se o samohranim majkama u istoj opštini i istom Centru za socijalni rad- navode iz Banke Hrane.
Izvor: Dan