Ministarstvo sporta i mladih i Vlada Crne Gore su tu da saniraju probleme i da omogući svim sportistima iste šanse, poručio je resorni ministar Vasilije Lalošević.

On je u emisiji “Link”, na Radiju Crne Gore, saopštio da su napravili transfer unutar postojećih tekućih budžetskih rezervi i da će otići predlog ka Vladi da se obešteti Crnogorski olimpijski komitet (COK). Istakao je i da se Zakon o sportu mora mijenjati.
Saopštio je da se boji da je u jednom trenutku došlo do određenih tenzija i nervoze unutar sportske asocijacije, kao i da su vještački izazvane, dodajući da će se truditi se da relaksiraju situaciju”, dodajući da se neće osvrtati na prošlost, iako je, kako je naveo, možda doživio neku nepravdu.
Osvrnuo se na konkurs za dodjelu sredstava nacionalnim sportskim savezima i krovnim institucijama – COK-u i Paraolimpijskom komitetu.
Suština cijele priče, prema njegovim riječima, je da su se stvorile pretpostavke da već u januaru bude raspisan konkurs. Kazao je da su primili žalbe određenih saveza i da raspodjela sredstava nije bila korektna. Na taj način, sa raspodjele sredstava, eliminisani su vrlo značajni sportovi – karate, džudo… Izjavio je da su on, Ministarstvo i Vlada tu da saniraju te probleme i da omoguće svima iste šanse. Saopštio je da su napravili transfer unutar postojećih tekućih budžetskih rezervi, da će otići predlog ka Vladi i da će biti obeštećen COK. Takođe je dodao da im moraju omogućiti da oni kao krovna institucija funkcionišu kako treba.
Dodao je da će, takođe, Džudo i Biciklistički savez dobiti sredstva.
Atletski savez je ”buknuo”, što se tiče kvaliteta, kazao je ministar i istakao rezultate Marije Vuković i Danijela Furtule, dodajući da sa Atletskim savezom nije potpisan ugovor, kao i da je neko htio da određuje kako će se dijeliti sredstva u saveta. Kazao je da će im ostaviti autonomiju, što se tiče raspodjele novca, ali da će isto tako imati obavezu da daju stidendije vrhunskim sportistima.
Na pitanje o Odbojkaškom savezu, koji je nedavno otkazao nastupe mlađih selekcija na Balkanijadama, Lalošević je kazao da je njima bilo ‘ne’ u ovom trenutku, da bi se sanirali ovi koji nijesu dobili ništa, ali da će u julu biti pravi rebalans…
Što se tiče planova za 2022. godinu, ministar je istakao da je napravio kompaktan tim mladih ljudi, koji će se truditi da realizuje zacrtano.
Jedna od prvih odluka, kako je naveo, biće o antidoping komisiji. Takođe, u planu je i zavod za sportsku medicinu, a produžen je i rok konkursa za finansiranje dječjeg sporta.
Po pitanju dijela koji se tiče mladih, imaju 11 omladinskih centara u Crnoj Gori, a u planu je još pet, saopštio je on dodajući da je Cilj da svaki grad dobije omladinski centar, gdje će se odražavati seminari, sekcije, edukacije…
Na pitanje o strategiji, Lalošević je kazao da će se truditu da iniciraju i pozovu sve ljude da im daju sugestije, kao i da je COK već uradio jednu vrstu drafta za svoje potrebe, uz to rekavši da će i otvoriti javne rasprave okrugle stolove i da strategija mora da bude temelj.
Istakao je i da se Zakon o sportu mora mijenjati.
Lalošević je kazao da postoji nekoliko segmenata – prvenstveno u administraciji. Istakao je da imaju dosta klubova, ali da ako oni poštuju kriterijume, ne mogu nikoga zabraniti. Od viška sporta ne boli glava, dodao je on uz to da je bitno da sklone omladinu sa ulice i da zato postoji kategorizacija sporta…
Jedno od mogućih rješenja i ključna stvar Zakona o sportu je pitanje finansiranja, zaključuje on i dodaje da se mora doći do zdrave logike i obnoviti stare ideje, kao na njegovom navedenom primjeru postotak od zakona igara na sreću koji bi išao na sport, kako bi se na taj način pomoglo i malim klubovima i napravio novi izvor prihoda.