Search
Close this search box.

Izrael definitivno označava Tursku kao novu metu: Javni servis optužio da se na njenoj teritoriji obučava Hamas

Teren za reakciju?

Piše: F. H.

Borci Ezz-Al Din Al Qassam Brigada, oružane grane palestinskog Hamasa (Foto: EPA-EFE)
Izraelski javni servis Kan News objavio je tvrdnje da se na teritoriji Turske obučavaju operativci Hamasa za upotrebu vatrenog oružja, što je još jedan pokazatelj da Tel Aviv Ankaru vidi kao ozbiljnog rivala.

Izraelci tvrde da operativci, koji nose civilnu odjeću, redovno učestvuju u treninzima korištenja lakog naoružanja i taktike u javnim streljačkim klubovima, kao i u obukama za upravljanje dronovima. Kako se navodi u izvještaju, čak su dobili i zvanične dozvole za upravljanje dronovima u Turskoj.

Navodni cilj je završiti njihovu obuku prije prebacivanja u Liban, Jordan i Zapadnu obalu kako bi izvodili napade u budućim sukobima sa Izraelom.

Prošlog decembra Izrael je tvrdio da je otkrio mrežu za “pranje novca” pod pokroviteljstvom Irana, kojom je upravljao Hamas u Turskoj.

Prema saopćenju IDF-a, dokumenti organizacije ukazivali su na to da Hamas upravlja mrežom za razmjenu novca koja uključuje stanovnike Gaze smještene u Turskoj, koristeći finansijske institucije te zemlje.

U novembru prošle godine izraelski ministar za dijasporu Amichai Chikli nazvao je Tursku najozbiljnijom prijetnjom Izraelu i poručio da Erdoganovu Tursku vidi kao novi Iran. U februaru ove godine bivši izraelski premijer i sada lider opozicije Naftali Bennett je rekao da Turska predstavlja sigurnosnu prijetnju Izraelu.

klix.ba

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor