Izvor: Radio Sarajevo

FOTO: TRT / Gori zgrada Vlade u Tirani
U Tirani je sinoć ispred sjedišta Vlade održan veliki protest koji je organizovala Demokratska stranka, tokom kojeg je došlo do sukoba policije i okupljenih građana, pri čemu je više osoba povrijeđeno, prenosi Radio Sarajevo.
Demonstranti su bacali molotovljeve koktele i vatromet na sjedište Kabineta premijera Albanije Edija Rame, dok su policijske snage odgovorile vodenim topovima. Demonstranti su tvrdili da su korišteni i suzavac i sprej.
Demokratska partija Albanije (DP), uz podršku drugih opozicionih stranaka, organizovala je protest, zahtijevajući ostavku premijera Edija Rame.
Tokom protesta, nekoliko predstavnika i pristalica DP-a je povrijeđeno u sukobima s policijom, dok je policija privela nekoliko demonstranata.
Vođa Demokratske stranke Sali Berisha rekao je na protestu da DP predstavlja albansku hrabrost.
“Podnijeli smo i podnosimo višestruke i velike žrtve. Možda veće od bilo koje druge opozicije u Evropi kako bismo zaštitili javni interes, slobodu i dostojanstvo Albanaca. U ovoj odbrani ostat ćemo neporaženi”, rekao je Berisha.
Policija je spriječila demonstrante da nastave protest ispred albanskog parlamenta, a došlo je i do sukoba. Stotine dodatnih policijskih snaga raspoređeno je na protest, a nekoliko putnih pravaca je blokirano za saobraćaj.
Opozicione stranke traže ostavku premijera Edija Rame i stvaranje privremene vlade, dok su upozorile da će se protesti nastaviti.
Izvor: cdm. me