Turska firma Sandžakli Mobilija, koja je prije više od tri godine potpisala ugovor sa Savjetom za privatizaciju o kupovini pogona Lamelirnica u Rožajama, koji se prostire na 72,6 hiljada kvadrata, i pokretanju proizvodnje, do sada nije realizovala ništa od planiranog.
Naime, investitor iz Turske je Lamelirnicu, koja je dio imovine Gornjeg Ibra, zakupio za 400.000 eura na period od sedam godina. Prilikom potpisivanja ugovora sa Savjetom za privatizaciju, konzorcijum iz Turske se obavezao da u rekonstrukciju Lamelirnice uloži 986.000 eura, kao i 3,39 miliona eura u obrtna sredstva za potrebe proizvodnog procesa. U fabrici je bila planirana proizvodnja stolica koje bi se izvozile u Tursku, dok se ulagač obavezao da u prvom ciklusu uposli 49 radnika, potom još 30 radnika u drugoj godini proizvodnje, a nakon stavljanja proizvodnje u puni kapacitet u trećoj godini poslovanja, još 80 radnika.
Sandžakli Mobilija je zakupila prostor bivšeg pogona Gornjeg Ibra u kojem su se proizvodile panel ploče. Prema riječima rukovodioca fabrike Envera Nuhovića u tom pogonu je do polovine ove godine radilo desetak radnika, a od jula u fabrici u kojoj se proizvodnja zbog nedostatka sirovine odvija sa prekidima, angažovano je 27 radnika od planiranih 30. Nuhović je ovih dana, kao i ranije, ponovio da će proizvodnja u Lamelirnici krenuti narednih mjeseci. Ranije je kazao da su u ovom pogonu angažovali šest radnika koji rade na raščišćavanju unutrašnjeg prostora, dok upućeni tvrde da je Lamelirnica u istom stanju u kakvom je bila kada ju je zakupio turski investitor, te da čak ni prostor u kojem je trebalo da se odvija proizvodnja nije doveden u red. Nuhović, pak, tvrdi da planiraju pokretanje pogona te da će, kako najavljuje, „uskoro” realizovati posao oko postavljanja mašina i da će narednih mjeseci krenuti proizvodnja.
– Radimo kako smo i planirali i držimo se utvrđenog plana. Bilo je nekih zastoja ali ćemo izvršiti naše obaveze narednih mjeseci – saopštio je Nuhović, koji nije mogao da kaže precizno za kada je planirano otvaranje ovog pogona.
On je ranije najavio da će turska firma ući u kooperantski odnos sa firmom koja se bavi sličnim poslovima, kada će biti pokrenuta proizvodnja i time ispunjen ugovor koji su potpisali sa Vladom.
Privatizacija Lamelirnice je smatrana za jedinu privatizaciju koja je urađena na dobar način, i obećavala je da će u realnom sektoru posao naći veći broj radnika. Međutim, rokovi za realiizaciju dogovora se probijaju iz mjeseca u mjesec, te iz godine u godinu, a da li će ikada biti realizovan ovaj projekat, to se još sa sigurnošću ne može potvrditi.
U jednom od nekadašnjih pogona Gornjeg Ibra, bosanska firma „Velbos” je započela proizvodnju konstrukcija za tunele, a od planiranih 30 radnika, uposlila je svega osam. Po svemu sudeći ovaj proizvodni pogon će biti u funkciji samo dok traje izgradnja autoputa, budući da rade za potrebe kineske firme koja izvodi radove na toj saobraćajnici.
Na zemljištu fabrike planirane zgrade
Sudeći po najavama lokalnih planera, na zemljištu Gornjeg Ibra od nekoliko hektara, planirana je izgradnja zgrade solidarnosti sa stotinak stanova, zatim školski objekat i brojni drugi infrastrukturni objekti, tako da je iluzorno očekivati da će Gornji Ibar ikada više postojati čak ni u približnim gabaritima.
Izvor: Dan