Svim raspoloživim sredstvima i legalnim putem, branićemo našu rijeku Lještanicu. Nećemo dati da nam je uzmu i tako nas ostave praktično bez izvora života, poručili su mještani Lijeske, na juče održanom protestu povodom najavljenog devastiranja rijeke za potrebe hidrocentrale „Vrelo”.
Kako je najavljeno firma ,,Sinergi” koja je već izgradila i pustila u rad mini hidroelektranu Vrelo, na udaljenosti od nekoliko kilometara, najmerava da preuzme dio vodotoka Lještanice i preusmjeri za rad svog postrojenja. Mještani, kako su i juče rekli, svim silama će odbraniti rijeku, koja za njih, kako u glas ističu, život znači. Uz to, predlažu investitoru da slobodno gradi mini centralu na rijeci u njihovom selu, ali da ne odvodi vodu cijevima i tako ih ostavi bez mogućnosti da, kako ističu, žive životom dostojnim čovjeka. Formirano je i Udruženje za odbranu Lještanice.
U ime Odbora za odbranu rijeke Todor Damjanović, penzionisani profesor, naglasio je da je Lještanica rječna ljepotica i da predstavlja oči čitavog sela.
-Ova dolina je pitoma samo zbog ove rijeke. A žele da je odvedu i isuše i da selo ostane bez kapi vode. A tu je 60-ak domaćinstava, ima i onih koji se bave stočarstvom. Među njima je Milija Zejak koji na Sokolcu ima 200 grla ovaca i koza koje, kao i drugi domaćini, poji ovdje na Lještanici- istakao je Damjanović naglašavajući da je rijeka odvajkada bila pojilo za stada ovdašnjih domaćina i da je tu nekada bili vodenica u čijoj blizini su prelijepi vodopadi.
– Ovdje se preko ljeta okupi dosta zavičajaca. Dolaze turisti iz etno- sela „Vuković” da dušu odmore-kaže Damjanović ističući da je rijeka čista i da se njene vode čovjek bez bojazni može napiti i okrijepiti.
-Ako urade ovo što su namjerili, da nam odvedu pet kilometara od sela vodu kroz cijevi do hidrocentrale Vrelo, utrijeće nas. Borićemo se koliko možemo i trudićemo se da to zaustavimo – podvukao je Damjanović.
Predsjednik Mjesne zajednice Lijeska, Galica, Barice i Pisana Jela, Zoran Damjanović kaže da sve treba uraditi da mještani budu zadovoljni i da ne ostanu bez vode koja im znači život.
-Neka rade kako treba i grade ako treba hidrocentralu niz rijeku dolje od našeg sela. To ne branimo. I neka nam puteve asfaltiraju i zaposle nekoga iz sela – ističe prvi čovjek MZ.
Nastavnik Milun Damjanović mišljenja je da moraju odbraniti svoju, kako je naglasio, kao suzu i čistu rijeku.
-Bog nam je ostavio Lještanicu da iz nje vodu pijemo. Moja majka je u vodi Lještanice prala pelene i iznjivila nas sedmoro djece. Ova voda je naš ogromni resurs- podvukao je on dodajući da je i bez uzimanja rijeke selo skoro pa uništeno.
– Eksploatiše se građa, posjekoše sve što se moglo posjeći i ostadoše makadamski putevi da se više njima proći ne može. Sada hoće i vodu da nam uzmu. Stoga ćemo braniti i odbraniti rijeku jer naša imanja opstaju zahvaljujućio Lještanici.. Nemamo pravo ni zbog predaka, ali ni potomaka da ćutimo i gledamo da nam vodu uzimaju-istakao je Milun Damjanović.
Mileta Zejak mišljenja je da se ne vodi racionalna razvojna politika i da se svo bogatstvo sa sjevera crpi i odnosi za ravoj centralnog i južnog dijela Crne Gore.
-Evo ovu hidrocentralu napraviše i rekoše da će nam biti bolje. A nam niti je struja jeftinija, niti je imamo više. Sve što su mogli uzeli su nam –istakao je Mileta Zejak, a njegov rođak Leka Zejak kaže da bez Lještanice u Lijeski nema života.
– Ako ostanemo bez rijeke bolje je da nas nema i da se selimo- konstatuje Leka Zejak.
Dragan Zejak, kojem je poljoprivreda isključivo zanimanje i kome je voda prijeko potrebna, kaže da će Lještanicu bratniti svim silama.
Jedan od najstarijih mještana sedamdesetogodišnji Velimir Mrdak kaže da ako nema vode sa Lještanice onda nema ni sela ni života u njemu.
– Moramio se seliti negdje. A kuda ću ja sada pod stare dane-pita Mrdak.
Izvor i foto: Dan