Rožajac Zeća Honsić apelovao je na državne organe, prije svih na Vladu, da mu finansijski pomognu kako bi mogao da prehrani djecu. Najavio je da će ukoliko pomoć izostane, biti prinuđen da četvoricu sinova preda na staranje državi, u Dječjem domu „Mladost” u Bijeloj. On ističe da mjesecima „obija pragove institucija” tražeći finansijsku pomoć i minimalni stambeni prostor u kojem bi živio sa suprugom i sinovima, ali je sve uzalud. Pojašnjava da su on i supruga teško bolesni i djeca su „hljeba željna” jer ne mogu da rade.
Navodi i da djecu mjesecima unazad dovodi u Podgoricu na liječenje zbog trauma koje su preživjeli.
Da mogu da radim, ne bih nikom ništa tražio. Supruga čeka drugu operaciju, ja se jedva krećem jer mi se otvaraju rane na nogama. Prethodnih dana sam išao u više institucija i tražio pomoć, prije svega u Rožajama. Objasnio sam da su mi djeca gladna, da hljeba nemamo, ali niko se nije sjetio ni kesu smokija da im donese. Uzalud tražim socijalnu pomoć, ne daju mi ništa – požalio se Honsić „Danu”.
On ističe da je Centar za socijalni rad prije dvije godine, odnosno 14. decembra 2015. godine Zaštitniku ljudskih prava i sloboda dostavio izjašnjenje u kojem su naveli da njihov stručni tim u kontinuitetu prati Honsiće. Tvrdi da iako je Centar za socijalni rad dao ombudsmanu izjavu da pripremaju rješavanje stambenog problema njegove porodice do danas po tom pitanju nije urađeno ništa.
Mi više ne znamo šta da radimo. Dvije godine čekamo i idemo od institucije do institucije, ali bezuspješno. Ne tražimo nikakav luksuz, samo pristojan krov nad glavom i socijalnu pomoć kako bismo djeci mogli hljeb da kupimo. Jedino nam je preostalo da preko medija molimo i apelujemo na institucije i građane da nas spasavaju. Ne zbog mene, već zbog moje djece – poručio je Honsić.
On je u petak pokušao da se sastane sa ministrom rada i socijalnog staranja Kemalom Purišićem, ali nije uspio. Honsić je sredinom septembra sa porodicom štrajkovao ispred Osnovnog suda u Rožajama, nakon što je ta institucija osudila njegovu suprugu Sanelu na 45 dana kućnog pritvora. Honsić je tada tvrdio da sudstvo i policija sve čine kako bi njegova porodica ispaštala. Saopštio je i da trpi torturu od policijskih i sudskih organa.
U poslednje tri godine moja supruga i ja smo u više navrata kažnjavani od strane policije i suda. Tek što sam odležao zatvorsku kaznu, sud je moju suprugu Sanelu kaznio sa 45 dana kućnog pritvora jer je, navodno, tukla jednu djevojčicu iz komšiluka. Sud ju je u nekoliko navrata kažnjavao i zbog svađe. Sanela je jednom prilikom ležala u zatvoru, a kažnjavana je i visokim novčanim kaznama iako živimo u siromaštvu jer nam je jedini prihod moja penzija od 200 eura. Da stvar bude još gora, moja supruga i ja trpimo pravu golgotu iako smo potpuno nevini – ispričao je Honsić.
Ovo nije prvi put da Honsići traže pomoć i najavljuju da će djecu predati na staranje državi. Honsićeva supruga Sanela početkom godine je najavljivala da će četvoro maloljetne djece ostaviti na staranje Centru za socijalni rad ili policiji, s obzirom na to da zbog teške bolesti i siromaštva nije u stanju da se sama brine o njima.
– Pokušavala sam više puta da djecu odvedem u Centar za socijalni rad, jer nijesam u stanju da se o njima staram sama, bez supruga koji je u zatvoru. Nesposobna sam i bolesna i imam velikih problema. Oni neće sa mnom u Rožaje, i kada im to pomenem, tresu se i plaču. Ne mogu ni da se liječim, jedino mi preostaje da umrem i najbolje bi bilo da me nema, jer je ovakav život nemoguć – ogorčena je Sanela.
Izvor i foto:Dan