Stečajna uprava bjelopoljske fabrike Bjelasica Rada raspisala je oglas za prodaju cjelokupne imovine kompanije, po ukupnoj početnoj cijeni od 2,55 miliona eura, nakon što je prošle sedmice utvrđena lista potraživanja, a 8. septembra proglašen bankrot. Prijave za kupovinu imovine fabrike mineralne vode zainteresovani kupci mogu slati do 25. oktobra.
Na prodaji su, kako piše u oglasu stečajne uprave, ponuđeni objekat fabrike za flaširanje vode, površine skoro tri hiljade kvadrata za 1,15 miliona eura, mašine, oprema i vozila za 857 hiljada, kao i cjevovod Lješnica – fabrika dužine oko sedam kilometara za 84 hiljade eura. Zatim, zemljište u Lješnici površine skoro dvije hiljade kvadrata prodaje se za 5,4 hiljade, zemljište u krugu fabrike za 246,6 hiljada eura, i u krugu stare pekare za 209,6 hiljada.
Za učešće u nadmetanju potrebno je da se uplati depozit od pet odsto početne cijene imovine. Ponude će biti otvorene 30. oktobra u Privrednom sudu.
Kriterijum za odabir ponuda je isključivo najveća ponuđena cijena, koja nije niža od početne. Odluku o odabiru najpovoljnijeg ponuđača, stečajni upravnik će donijeti u roku od osam dana od održanog javnog otvaranja ponuda.
Odabrani ponuđač je dužan da sa stečajnim upravnikom zaključi u propisanoj formi ugovor o kupoprodaji imovine i uplati ukupno ponuđenu cijenu u roku od 30 dana od donošenja odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača i prodaji imovine.
Stečaj u fabriku je uveden krajem maja na zahtjev radnika kojima se duguje 14 plata i nijesu im plaćani doprinosi osam godina. Predsjednica sindikata fabrike Ljiljana Raković očekuje da će imovina na prvoj licitaciji biti prodata i da će radnici naplatiti svoja potraživanja.
Očekujemo da se sve završi povoljno za nas i da konačno dobijemo zarađeni novac. Za 40 radnika treba da se isplati oko dva miliona. Od toga na ime 14 neizmirenih zarada 351,5 hiljada, a za poreze i doprinose u osmoipogodišnjem periodu 16 miliona. Osim toga, imamo i potraživanja iz ranijeg stečaja na ime razlike u isplati doprinosa od 692 hiljade eura – kazala je Raković za „Dan”.
Istakla je da radnici svakodnevno dolaze na posao i da su juče završili kompletno čišćenje fabrike.
Želimo da novi vlasnik dođe u sređenu fabriku i da ga dočekamo kako valja i dolikuje. Očekujemo da se sa novim vlasnikom dogovorimo kako da naša potraživanja budu isplaćena i da mu budemo od ruke. Ako treba mjesec dana ćemo džabe raditi samo da fabrika stane na noge i da konačno radimo svoj posao – navela je Rakovićeva.
U Privrednom sudu je prošle sedmice održano ročište za ispitivanje potraživanja i usvojena konačna lista prema kojoj je stečajna uprava priznala potraživanja od 1,72 miliona eura. Nije priznato potraživanje sindikata od 692 hiljade eura.
Vlasnik fabrike „Bjelasica Rada” je Eurofond, koji je digao ruke od fabrike nakon što im je propao kreditni aranžman sa Abu Dabi fondom.
Oglas za koncesiju za vodoizvorište Čeoče sa kojeg se puni voda „rada” raspisan je tek 15. septembra, sedam dana nakon proglašenja bankrota. Vicepremijer Milutin Simović je kazao da konkurs za koncesiju nije raspisan tek, već 15. septembra, odgovarajući na pitanje je li se čekao bankrot „Rade”.
Konkurs za Čeoče smo raspisali jer vjerujemo da je to dobra šansa i prilika da se realizuje jedna profitabilna investicija. Sigurni smo da će se kroz realizaciju ove investicije obezbijediti supstitucija uvoza mineralne vode. Na godišnjem nivou imamo 30 miliona litara uvozne mineralne vode za šta se godišnje troši šest miliona eura – rekao je Simović tokom posjete Bijelom Polju.
Konkurs je raspisan do kraja oktobra, a prema Simovićevim riječima, to je šansa da bude što više zainteresovanih ponuđača za dobijanje koncesije i da se kroz tržišnu utakmicu dobije dobar domaćin koji će na pravi način valorizovati Čeoče i pokrenuti proizvodnju u „Radi”.
Konkurs je raspisan jer vjerujemo da je to dobra šansa da se obezbijede nova radna mjesta i da se radnicima koji će raditi u obnovljenoj fabrici na bazi izvorišta Čeoče obezbijede redovne plate – zaključio je Simović.
Izvor:Dan