“Petnaestak studentkinja iz Crne Gore završilo je u mojoj klasi, pa sam se jako vezala za Crnu Goru i boli me što tamo nema odsjeka za solo pjevanje”, kaže primadona Radmila Smiljanić.
Zbog toga je vrijedjelo živjeti, kaže za „Dan” operska diva kojoj su „brava sinjora” uzvikivali i Del Monako i Kareras i Domingo i Mehta i Danon… i publika svih prestižnih svjetskih scena. Radmila Rada Smiljanić je tumačenjem omiljenih joj Pučinijevih heroina svojim glasom stvarala magiju. Pred njom se po ko zna koji put u podigla zavjesa Velike scene Narodnog pozorišta u Beogradu da bi se pod reflektorima „koji život i teatar znače” obilježila pola vijeka umjetničke karijere i 25 godina pedagoškog rada. Zbog ovog gala koncerta njeni studenti su sa svih meridijana pohrlili u Beograd da joj iskažu ljubav i poštovanje. Divi je to učinila i legenda operske scene koja joj je pomogla u odustnom trenutku osvanja svijeta i Bečke Opere – Biserka Bisa Cvejić, koja je zamolila da se u njeno ime odnese slavljenici cvijeće na scenu s porukom: „Bile smo najveće zafrkantkinje operske scene, voli te Biserka”.
“Zahvalna sam svom sinu operskom prvaku Nikoli Mijailoviću, jer da nije bilo njega i njegovog angažmana ne bi bilo ove veličanstvene proslave”, kaže u razgovoru za Dan Radmila Smiljanić.
U Vašoj bogatoj karijeri, posebno mjesto ima i Crna Gora?
“Ispalo je tako, a tome sam se najmanje nadala, jer mi se činilo da je to moja rodna Bosna. Đak sam sarajevske akademije, tamo sam završila studije i magistrirala u klasi sjajne profesorke Brune Špiler. Ona je rodom iz Herceg Novog, i tamo je i sahranjena. Idući stalno na Institut „Simo Milošević” u Herceg Novom, boljelo me je što građani nemaju pojma o njoj, pa sam smislila uz pomoć koleginice iz Korora Mirele Šćasni da pokrenemo festival u čast i s imenom Brune Špiler. Mirela i ja smo s još par entuzijasta napravile Međunarodno takmičenje „Bruna Špiler”, koje je preraslo u festival na koji su dolazili i Rusi, Poljaci, Bugari… Obično takmičenja sa tradicijom imaju, pa recimo četrdesetak, a ovo naše je nakon tri, četri godine imalo 134 takmičara. Dolazio nam je cijeli autobus sa pedeset mladih pjevača i pjevačica sa svojim profesorima. Bila je to Jugoslavija u malom. Održali smo devet festivala. Za prošlogodišnji, koji je trebalo da bude jubilarni, deseti, odjednom nije bilo para ni razumijevanja od grada. Desila mi se zdravstvena nezgoda, i nisam mogla ni da reagujem na pravi način kao umjetnički direktor, a i sada mi je sve to sumnjivo. Jako mi je žao ne samo zbog uloženog truda i stečene reputacije već i što je Crnoj Gori taj festival baš potreban. A trebalo bi i da se sjeća jedne Brune Špiler. No, optimista sam kao i uvijek”.
Ovaj gala koncert pokazao je još jednu jaku crnogorsku vezu?
“Moje studentkinje iz Crne Gore, a zastupala ih je Marijana Šovran. Mirela je, naime, slala svoje najbolje đake kod mene na preslušavanje i studiranje. Tako je deset do 15 studentkinja završilo u mojoj klasi, pa sam se jako vezala za Crnu Goru i boli me što tamo nema odsjeka za solo pjevanje. A toliko ima talentovanih. Jelena Marković iz Boke Kotorske je izuzetan glas. Sada živi i radi u Oslu. Vidjela sam je kad sam u Oslo otišla da vidim sina u „Toski”. Kada je sve završila i krenula dalje, pitala sam je: „kako ću bez tebe”. Poslala mi je na studije svoju rođaku Marijanu Šovran iz Prčanja. Marijana je prelijepa. Tu su i Vjera Adžić, potom Bojana Pejanović iz Bara, Amanda Stojović, koja pravi karijeru u Sloveniji… Tu je bila i Milica Lalošević iz Kotora. Neki su se raspitivali da li ovakav koncert mogu da ponovim u Herceg Novom, ali sam odmah odbila takvu ideju, jer se nema razumijevanja, sve sam čovjek mora da organizuje. Marijana Šovran je na ovom mom koncertu predstavljala tu moju crnogorsku vezu koju sam njegovala. Ona mi je bila posljednji student, jer sad više ne predajem. Među posljednjim studentkinjama bila je Jovana Muštur, udata Ražnatović. Predaje solo pjevanje u muzičkoj školi u Herceg Novom. Drago mi je što Brunu Špiler nastavlja ona, Novljanka. Agilna je i prelijepa kao slika, vrijedna je i sa svojim radom nastavlja školu koju sam ja naslijedila on Brune”.
Kada su se sve velike stvari dešavale i dovele Vas na vrh?
“Sve se dešavalo od 1975. do 1985. godine, između moje 35 i 45 godine, a to je za soprane najbolje vrijeme. Koliko sam njegovala opersko, toliko sam voljela i koncertno pjevanje. Malo mi je bila opera u kojoj sam davala prioritet muzičkoj drami. Mora da me apsorbuje cijelu. Ne mogu samo da stojim kao Leonora u „Trubaduru” na sceni, da otpjevam i odem. Verdi je Verdi, ali dajem prioritet Pučiniju, jer je on nama sopranima dao mnogo veće šanse da kreiramo lik, da budemo neko i nešto. A ne kao duh Hamletovog oca, izađem na pozornicu, otpjevam, pa na druga vrata izađem i ne znam ni ko sam, ni šta sam. A te Pučinijeve uloge pružaju ti nešto nenadoknadivo. Madam Baterflaj… od male gejše od 15 godina pa do velike tragetkinje koja izvršava harikiri. Publika plače zajedno s tobom… to je nenadoknadvo. Poslije nema spavanja do jutra, dok ne izađeš iz lika”.
Mnogo ste radili sa Miroslavom Čangalovićem?
“Sa operom „Porgi i Bes” smo napravili haos, išli u zagrebački HNK digli ih sve na noge. Do jutra je bio lom. Taj crnac, Irvin Barns, režirao je, puno puta je bio Porgi na sceni, čak sam i ja jednom s njim pjevala. Driblao nas je neviđeno tri mjeseca. I u tome je bila Barnsova veličina, što su sve uloge, od najmanje do najveće, pjevali najbolji pjevači. Sjećam se svakog jutra u 10 časova nas postavi na pozornicu, pusti Rej Čarlsa ili nešto slično, i onda u mjestu vježbamo ritam hoda uz riječi: „Mono, mono, mono…”. Onda su me naučili kako se hašiš mota i duva… Čangaloviću sam bila ćerka i u „Ivanu Groznom”… i na kraju samo nas dvoje sat vremena na sceni u Bartokovom „Zamku Plavobradog”. O meni je Raško Jovanović u jednoj monografiji napisao „Beogradska Opera ne bi imala 20. vijek da nema Radmile Smiljanić”.
Mislite li da ima šanse za operu i kulturu dok se u teatar ne vrate predsjednici, premijeri i ministri, kao nekad Tito i Jovanka?
“Pa, bilo bi logično… Nekoliko puta sam pjevala za Tita, za mog tadašnjeg predsjednika, i bila mi je čast. Ali, on je uvijek prepoznavao kvalitet i pravu umjetnost, a morao si i da mu pod obavezno, njemu za ljubav, otpjevaš ariju iz „Madam Baterflaj”. On nije tražio, ali se znao protokol i ja sam sam za njega pjevala tu ariju iz drugog čina. Poslednji put kada sam pjevala za Tita u Karađorđevu, gdje se okupilo Predsjedništvo koje će preuzeti vlast kada ga ne bude, jer je već bio bolestan. On ih je utišavao da bi me čuo. I podržavao nas je. Koliko puta je samo bio u Operi i to nam je značilo, jer neko takav vodi računa o umjetnicima, mada nikada nismo imali neke plate. Ali je bilo entuzijazma, grizli smo žestoko. I bilo je mnogo više predstava, a danas u svakom dijelju para Opera sve gore prolazi. Mijenjaju se ministri za kulturu, a kultura je u sve lošijoj poziciji.
Kakve su učenice koje stignu iz Crne Gore?
“Velika je razlika između djece koja dolaze iz Crne Gore i ovih ovdje iz Beograda. Oni koji dolaze su dosta patrijarhalni, vezani za porodicu, ako je to uopšte nešto negativno. Prve dvije godine pate, stalno trčkaraju dolje za svaki praznik, a ja sam puna razumijevanja, jer sam i ja tako radila kao mlada. Imala sam 16 godina kada sam se zbog pjevanja odvojila od roditelja i otišla iz Banjaluke, te stigla u Beograd u Srednju muzičku školu i to pravo u klasu Biserke Cvejić. To je cijena. To prokleto divno pjevanje – ako hoćeš nešto da uradiš – apsorbuje ti cijelu ličnost. Zagrizeš ili ostaviš. Ali, da su one divne – jesu. Izuzetno patrijahalne, vrijedne, vaspitane. Svaka je prevazišla sebe od momenta kada je stigla u Beograd. Čim je prevazišla krizu odvajanja od porodice. Uglavnom, koja god da je došla, stvarno je nešto uradila i zato mi je, ponoviću, žao što nema solo pjevanja u Crnoj Gori”.
Izvor: Cdm.me