Search
Close this search box.

Ombudsman: Vučurović bila izložena mizoginim i seksističkim napadima, policija da identifikuje počinioce

Dobardžić je cijenila objave na profilima bivše učenice, jednog od organizatora protsta sa kojih je tražena smjena Vučurović, ali i jednog od “uticajnih tviteraša”

Prema mišljenju Ombudsmana, bila izložena mizoginim i seksističkim napadima: Biljana Vučurović, Foto: x.com/AndrijaMandicDF

B.R                                                                                                                            28.01.2025. 16:19h

Izvor  portal Vijesti

Sa više profila na društvenim mrežama razriješena direktorica Gimnazije “Slobodan Škerović” Biljana Vučurović bila je targetirana u mizoginim i seksističkim napadima, utvrdila je institucija Zaštinika ljudskih prava i sloboda.

Vučurović je podnijela pritužbu da je izložena ličnom i profesionalnom progonu, uključujući i progon njene porodice, a sve u vezi dešavanja sa slučajem nastavnika R.Č. koji je slao poruke neprimjerenog sadržaja bivšoj učenici malo kratko nakon što je maturirala.

U pritužbi je, pored ostalog, navela da je izložena “nemilosrdnom javnom linču sa više adresa; da joj je javnost presudila na osnovu djelimičnih i paušalnih informacija, pogrešnih zaključaka ili potpunih neistina”.

Zamjenica Zaštitnika Nerma Dobardžić konstatuje da a prilikom odmjeravanja postojanja govora mržnje, kao oblika diskriminacije, odnosno mizoginog i seksističkog govora treba cijeniti specifične okolnosti.

Dobardžić je cijenila objave na profilima bivše učenice, jednog od organizatora protsta sa kojih je tražena smjena Vučurović, ali i jednog od “uticajnih tviteraša”.

Naglašava, pored ostalog, da objava koja sadrži kvalifikaciju da je podnositeljka pritužbe „ljubiteljka pedofila” predstavlja “napad na njenu ličnost, neprimjerenim etiketiranjem i kvalifikovanjem kao ljubiteljke pojave koja predstavlja krivično djelo i ekstremni napad na prava i integritet žrtava tog djela”.

Dobardžić takođe smatra komentar “Idemo Niš!”, koji/a je objavila bivša učenica “povodom informacije da je Ministarstvo poslalo predlog za razrješenje Vučurović, takođe aludira na određeno zagovaranje da podnositeljka napusti mjesto svog boravka, rada i života”.

“…Te da ide za Niš, što dalje može da utiče na javno mnjenje da se pridruže ovakvom stavu i ugrozi sigurnost podnositeljke, kao i osjećaj pripadanja zajednici i kolektivitetu”, piše, pored ostalih citiranih komentara sa društvenih mreža, u mišljenju Dobardžić u koje su “Vijesti” imale uvid.

“Vraćajući se na okolnosti konkretnog slučaja, Zaštitnik ne spori slobodu korisnika/ca društvenih mreža da objavljuju kritičan stav, odnosno vlastite observacije i videnje određene društvene teme od javnog interesa, što događaj koji se dogodio u JU Gimnazija ‘Slobodan Škerović’ svakako jeste. Iako građani, kao korisnici društvenih mreža, imaju pravo da aktuelizuju događaje od javnog interesa, odnosno događaje koji se na direktan i/ili indirektan način tiču svih, Zaštitnik smatra da sadržina pojedinih objava (uključujući i fotografije, fotomontaže i dr.), kao i posteri na javnim površinama kojima se targetira podnositeljka pritužbe, nijesu spojivi sa vrijednostima demokratskog društva i ne potpadaju pod opseg zaštite prava na slobodu izražavanja”, poručila je Dobardžić.

Zamjenica Zaštitnika još ističe da, iako je Vučurović, kao tadašnja direktorica javne ustanove, opravdano bila izložena većem stepenu kritike i preispitivanju njenog rada, “svijest o izloženosti kritici javnosti nikako ne znači da podnositeljka treba da trpi uvredljive, ponižavajuće, mizogine, seksističke komentare, niti granice prihvatljive kritike prepoznaju ovaj vid izražavanja koji, između ostalog, vrijeđa ženu po osnovu pola, kao segment zaštićenog prava iz člana 10 Konvencije”.

“Sa aspekta zaštite prava na lični i profesionalni integritet, prema mišljenju Zaštitnika, pojedine objave na društvenoj mreži instagram i posteri na javnim površinama su senzacionalistički i ne doprinose interesu javnosti da bude informisana o pojavama koje ih se tiču, već imaju za isključivi cilj da ponize i degradiraju podnositeljku pritužbe”, ocijenila je Dobardžić.

Vučurović je, prema dokumentu, instituciju Zaštitnika još podsjetila na to da je “u medijima javno dostupna informacija da je Zaštitnik, kroz dvije preporuke upućene bivšem premijeru u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću, utvrdio da je vršio diskriminaciju građana i preduzeća, te da je Zaštitnik, nakon završenog ispitnog postupka po pritužbi d.o.o. – ‘Razvršje’ Podgorica i Petra Lazovića, tadašnjem premijeru u tehničkom mandatu g. Abazoviću preporučio da se uzdrži izjava kojima narušava prezumpciju nevinosti, dovodeći to u vezu…sa njenim slučajem i navodima da je analogija sa diskriminacijom koju je pretrpjela decembra 2024. godine od strane ministarke Anđele Jakšić Stojanović “.

Dobardžić je ponovila raniji stav te institucije da je “za očekivati je da se svi državni organi, odnosno njihovi predstavnici/e, uključujući ministarku, suzdržavaju od prejudiciranja ishoda postupaka, uzdržavanjem od preuranjenih javnih izjava, koje imaju potencijal da neosnovano uznemire podnositeljku, prije formalno okončanih postupaka, ali i da pogrešno informišu javnost”.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović kazala je na konferenciji za medije krajem decembra, da će Ministarstvo, nakon što dobije nalaz Prosvjetne inspekcije, “postupiti po zakonu”.

“Zaštitnik podsjeća da nije nadležan da preispituje zakonitost postupka razrješenja, uključujući rokove i druge elemente inspekcijskog i postupka pred Ministarstvom. Međutim, Zaštitnik smatra da se i u konkretnom slučaju moralo voditi računa da se javnosti prenesu tačne, utemeljene i na činjenicama zasnovane informacije, kako se na bazi eventualnih dezinformacija, ne bi kreirala pogrešna i/ili djelimična slika o postupcima koji su se vodili pred inspekcijom i ministarstvom, a koji jesu bili od interesa javnosti da bude informisana”, piše u mišljenju.

Dobardžić, pak, ima preporuke samo za Upravu policije:

“Da, u slučaju da do sada već nijesu identifikovana i procesuirana lica koja su širila uvredljiv, ponižavajući, mizogini i seksistički govor na društvenim mrežama na štetu podnositeljke pritužbe, preduzme sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti, bez daljeg odlaganja. Da, u slučaju da do sada već nijesu identifikovana i procesuirana lica koja su postavljala postere sa likom podnositeljke pritužbe na javnim površinama, targetirajući je i izlažući potencijalnoj prijetnji po sigurnost, preduzme sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti, bez daljeg odlaganja”, navodi se.

Dobardžić je istakla i da je Uprava policije dužna da Zaštitniku, u roku od 30 dana od dana prijema mišljenja, dostavi izvještaj o radnjama i mjerama preduzetim radi izvršenja preporuka.

Nekadašnja direktorka podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović” Biljana Vučurović razriješena je 17. janura sa te funkcije.

Odluku je potpisala Jakšić Stojanović.

Za vršioca dužnosti podgoričke Gimnazije postaljen je Zoran Pejović.

Prosvjetna inspekcija utvrdila je ranije da je Vučurović prekršila propise i da nije adekvatno reagovala na slučaj seksualnog uznemiravanja bivše gimnazije Sare Vujisić, od strane profesora R.Č. 2021. godine.

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) 20. januara zvanično je saopšteno da je Jakšić-Stojanović, razriješila je Vučurović dužnosti direktora podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović” zbog nepreduzimanja mjera na koje je bila obavezna po prijavi o mogućem seksualnom uznemiravanju više učenica te škole od strane profesora R.Č., a nakon što je o tome obaviještena od strane bivše učenice Sare Vujisić i NVO Prima.

Iz MPNI su tada kazali da je nakon sprovedenog inspekcijskog postupka nedvosmisleno utvrđeno da je Vučurović “propustila da preduzme mjere iz svoje nadležnosti u konkretnom slučaju, a zbog čega je kao osnovan usvojen Predlog za razrješenje prosvjetne inspekcije”

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R. Č. koji je 2021. godine svojoj bivšoj učenici slao nedolične poruke.

Vučurović je 15. januara, po isteku radnog vremena, poslala rješenje o otkazu ugovora o radu R.Č, jer su istekli svi zakonski rokovi.

Ona je 20. decembra 2024. kazala Vijestima da R.Č. nije dao otkaz, ali da je najavio da više neće dolaziti na posao, te da će uprava Gimnazije “Slobodan Škerovic” postupati u skladu sa zakonom.

Izvor ; portal Vijesti

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor