Mještani Rovaca tvrde da već tri vikenda za redom firma iz Podogorice, kojoj ne znaju naziv, vrši ilegalnu eksplataciju šljunka, pjeska i kamena iz rijeke Morače kod mosta Pjenavac. Mještani tvrde da su o svemu obavijestili Ministarstvo poljoprivrede, odnosno Upravu za vode čiji su predstavnici izašli na lice mjesta i zatekli mašine, propisala kaznu licu koje je zatekla da vrši ilegalnu, odnosno zabranjenu eksplataciju iz korita Morače. Kako tvrde mještani to ipak nije spriječilo počinioca da se ponovo vrati na isto mjesto i nastavi sa poslom koji je započeo.
Šljunak eksploatisan ispod mosta Pjenavac
Ovo što se događa zaista je neprihvatljivo. Neko iz Pogorice je našao za shodno da dođe u Rovca, devastira Moraču, i ako je zakonom zabranjena eksplatacija materijala iz rijeka i da bude kažnjen sa svega 200 eura, a još gore od toga da se vrati na mjesto zločina i naredna dva vikenda. Pozivamo sve nadležne institucije da se ozbiljnije pozabave ovim problemom i smatramo da je kazna od 200 eura smiješna jer je to lice iz Morače izvadilo kubike i kubike materijala koji vrijede nekoliko stotina hiljada eura –saopštili su mještani Rovaca dodajući ako je tako mizerna kazna „hajmo svi da eksplatišemo, pa ćemo platiti tih bjednih 200 eura ali zarada će nam biti super“.
Revoltirani mještani su o eksploataciji šljunka i pijeska obavjestili i kolašinsku Komunalnu policiju zahtjevajući od njih da izađu na lice mjesta i naprave zapisnik i utvrde o kom pravnom licu se radi.
Iz Uprave za vode „Danu” je potvrđeno da su 13. oktobra 2017. godine dobili anonimnu prijavu sa navodima da se u koritu rijeke Morače, na lokaciji ispod mosta Pjenavac, eksploatiše materijal iz rječnog korita.
Prijava je odmah proslijeđena Upravi za inspekcijske poslove, i dodatno telefonskim putem direktno je o svemu obaviješten nadležni vodoprivredni inspektor. Na lice mjesta izašli su predstavnik Uprave za vode i vodoprivredni inspektor koji je preduzeo službene radnje iz svoje nadležnosti. Tom prilikom, zatečen je počinilac koji je vršio nelegalnu eksploataciju. Propisana mu je novčana kazna u iznosu 200 eura, sa nalogom da istog dana povuče mašine iz rječnog toka, što je i urađeno- navodi se u odgovoru Uprave za vode dodajući da je počiniocu predočeno da će ukoliko ponovi prekršaj biti strožije sankcionisan, uz mogućnost krivične prijave.
Ipak, u odgovoru koji je dostavljan našoj redakciji nije navedeno o kom se pravnom licu radi, ali jesu podsjetili da je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja početkom aprila uvelo Moratorijum na eksploataciju šljunka i pijeska iz riječnih korita, s tim da se nove procedure za dodjelu koncesija pokrenu tek kada se stvore sve neophodne pretpostavke za uvođenje reda u ovoj oblasti. Moratorijum je uveden zbog isteka svih koncesionih ugovora, nepostojanja projekata regulacije vodotoka, neplanske i nelegalne eksploatacije, kao i potrebe revitalizacije stanja životne sredine, očuvanja biodiverziteta, a posebno ribljih staništa, ribljeg fonda i kvaliteta voda.
Iz kolašinske Komunalne policije saopštili su da su 19. oktobra ove godine po prijavi mještana Trmanja i Međuriječija o nelegalnoj eksploataciji šljunka iz rijeke Morače izašli na lice mjesta i zapisnički konstatovali činjenično stanje.
Prilikom komunalnog nadzora u pomenutom rejonu nijesu zatečena lica koje vrše bespravno ekspalataciju šljunka kao ni građevinske mašine. Postupak se nalazi u fazi izviđaja, zbog čega ne možemo da damo bliže informacije – saopštio je načelnik kolašinske Komunalne policije Zoran Kujović
Izvor: Dan