Tom odlukom će se riješiti haos koji ovih dana vlada u Crnoj Gori, a oni koji su zlopotrebljavali prethodnu odluku vlade to više neće moći da čine.
Podsjetimo, prema prethodnoj odluci Vlade cijene su bile 269 eura kod proizvođača, a 320 u trgovini na malo.
Prošle godine, recimo, cijena tone peleta, uz uslugu transporta iznosila je oko 160 eura!
„Imali smo nekoliko prijava, ali one su bile anonimne što nam je otežalo kontrolu. Uglavnom, prijave da se kod nekog proizvođača prodaje pelet po cijeni većoj od dozvoljene. Mi smo postupili po svakoj prijavi i kontrolisali smo, ali u momentu kontrole nijesmo ustanovili prekršaj. Najčešće se dešavalo da potrošač prijavi da proizvođač prodaje pelet po 320 eura, a onda kada dođemo na lice mjesta, vidimo da pored veleprodajnog objekta postoji i maloprodaja“, rekla je ona.
Navodi da će po novoj odluci Vlade proizvođači morati, bez obzira da li se imaju maloprodaju ili veleprodaju, pelet prodavati po cijeni od 269 eura.
„Čim ta odluka izađe u Službenom listu, mi krećemo. Već smo pripremili plan rada, odnosno obilazićemo sve proizvođače, i na dnevnom nivou“, rekla je Radulović.
Kako je kazala, pratiće da ta odluka bude ispoštovana kako treba,
„Dešavalo se da kupac iz Podgorice kupi pelet sa sjevera i da ga košta više od 320 eura, jer mu se uračuna prevoz. Mada, kažem, trgovac treba da izda račun i da odvoji usluge, zna se šta je pelet a šta je usluga prevoza. To mora jasno da se naznači“, navodi tržišna inspektorka.
Ona poručuje da su pozivali i pozivaju potrošače da ne kupuju po većim cijenama nego što je predviđeno.
Napominje i da uvijek moraju uzeti račun.
„Imamo sasvim dovoljan broj inpektora. Ja sam već pripremila plan akcije. Naravno, uvijek pozivamo potrošače i da slobodno prijave ako ima nekih nelogičnosti i mi ćemo reagovati“, zaključila je Radulović za Adriu.
Građani negoduju jer se proizvođači ne javljaju na dostupne telefone
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prije par dana je povodom početka grijne sezone obavjestilo zainteresovane građane i ustanove na kojim stovarištima i prodajnim mjestima mogu trenutno kupiti pelet.
Oni su u zvaničnom saopštenju podijelili brojeve telefona stovarišta i nekoliko prodajnih mjesta.
Građani, koji su se obratili portalu Adria, kažu da se na te brojeve, ali i neke druge dostupne brojeve proizvođača peleta jednostavno niko ne javlja.
Novinar Adrie pozvao je kompaniju Bekom Co, čije je stovarište na Smokovcu, ali oni se nijesu javili na teledon niti su odgovorili na poruku.
Pozvali smo i Mikromont, čije je stovarište u Bijelom Polju, koji su tražili da im se pošalje poruka. U sms komunikaciji kazali da poštuju sve odluke Vlade, ali nijesu odgovorili na pitanje koliko košta kod njih tona peleta. Na tu poruku nijesu odgovorili.
Iz firme Aleksić 3D doo – stovarište Andrijevica, kazali su da su oni maloprodajni objekat i da tona kod njih košta 320 eura.