Prvi put u istoriji crnogorskog zdravstva, na javnim površinama u deset gradova postavljeno je dvadeset defibrilatora – uređaja za oživljavanje u slučaju srčanog udara, saopštila je dr Jelena Borovinić Bojović, ministarka zdravlja. Svaki aparat sadrži i signal za praćenje, odnosno GSM sistem. Nadzor se vrši iz sjedišta Hitne pomoći u Podgorici.
Defibrilatore su dobili Podgorica, Nikšić, Danilovgrad, Cetinje, Budva, Kotor, Tivat, Herceg Novi, Bar i Ulcinj. U Podgorici, npr. defibrilatori se nalaze u domovima zdravlja Blok V, Zlatica, Nova Varoš, Pobrežje, Golubovci i u zdravstvenoj stanici Ubli.
Mogu se prepoznati po skraćenici AED.
Borovinić Bojović: -”Automatski eksterni defibrilator je prenosni uređaj koji isporučuje električnu struju osobama koje imaju srčani zastoj usljed poremećaja srčanog ritma. Kuriozitet je da ovaj aparat daje glasovne instrukcije prema najnovijim smjernicama osnovnih postupaka održavanja života. Aparat vrši analizu ritma i preporučuje ili ne preporučuje defibrilaciju, i korisnika vodi kroz cijeli postupak oživljavanja”, kazala je dodajući da su ovi aparati od neprocjenjive važnosti za zdravstveni sistem s obzirom na to da je najčešći uzrok iznenadnog srčanog zastoja smrtonosni srčani ritam (ventikularina fibrilacija), pa preživljavanje zavisi od brzine tretmana koji se naziva defibrilacija, a koja se, kazala je, vrši upravo ovim uređajima.
Dr Vuk Niković, direktor ZHMP kazao je da se realizacijom ovog projekta po prvi put vide obrisi prave hitne pomoći. On se zahvalio donatorima koji su željeli da budu anonimni i koji su pomogli da se, kako je kazao, opremi prostor koji će biti preteča velikog dispečerskog centra hitne medicinske pomoći.
Dr Borovinić Bojović, ministarka zdravlja, kazala je da, prema njenim riječima, budući da je srčani zastoj jedan od najčešćih uzroka smrti u ovoj zemlji, a jedan od uzroka neadekvatna priprema pacijenta do dolaska Hitne pomoći, dodala da imajući u vidu kratak vremenski period do fatalnih posljedica, očekuje da će postavljanje ovih aparata na javnim površinama doprinijeti tome da se spase veliki broj života građana, a kvalitet zdravstvene usluge, Hitne pomoći i cjelokupnog zdravstvenog sistema podići na viši nivo.
Direktor Doma zdravlja Podgorica, dr Danilo Jokić poručio je da sinergija zdravstvenog sistema počevši od Ministarstva zdravlja, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, Kliničkog centra, kao i svih domova zdravlja predstavlja primjer dobre organizacije i može poslužiti generacijama koje dolaze kao putokaz kako se može i treba raditi za dobrobit svih građana Crne Gore.