MJEŠTANI ŠAVNIKA SLOŽNO PROTIV GRADNJE HIDROELEKTRANA NA NJIHOVOJ RIJECI, OD NADLEŽNIH ZAHTIJEVAJU
Šavničani glasači za spas rijeke
Potpuno mi je nejasno da jedna država koja je i po ustavu ekološka dozvoli da se jedna takva rijeka stavi u cijevi. Nejasna mi je i ideja da se na Bukovici, koja čini nevjerovatnih 0,01 odsto vodene površine opštine Šavnik, grade mHE. Koju će korist imati investitor ako taj podatak govori da je rijeka za te namjene potpuno hidrološki nekorisna – istakla je prof. dr Snežana Radulović
ŠAVNIK – Gradnju mini-hidroelektrana (mHE) na šavničkoj rijeci Bukovica neće dozvoliti mještani, koji su juče tokom javne rasprave o elaboratima za procjenu uticaja na životnu sredinu izričito zatražili da se taj vodotok stavi pod zaštitu i pod okrilje Nacionalnog parka „Durmitor“. Elaborate je dostavila podgorička firma „Hidra MNE“, koja je od države ranije dobila koncesiju na vode Bukovice za period od 27 godina.
Predloženi dokumenti, kako je ocijenila prof. dr Snežana Radulović, nemaju ni pravno-tehničku ni naučnu potporu. Radulovićeva je šef Katedre za ekologiju novosadskog Univerziteta i član Komisije za standarde Evropske unije(EU) u oblasti akvatičnih ekosistema, a na javnu raspravu došla je na poziv mještana i nedavno formiranog Ekološkog pokreta „Donja Bukovica“.
Šavnička rijeka, naglasila je ona, jedina je u svijetu u kojoj je nastanjen stenoendemit „vodeni cvijet“, jedna veoma stara vrsta krilatih insekata, koja je zaštićena svjetskom konvencijom i čije stanište mora ostati netaknuto.
– Potpuno mi je nejasno da jedna država koja je i po ustavu ekološka dozvoli da se jedna takva rijeka stavi u cijevi. Nejasna mi je i ideja da se na Bukovici, koja čini nevjerovatnih 0, 01 odsto vodene površine opštine Šavnik, grade mHE. Koju će korist imati investitor ako taj podatak govori da je rijeka za te namjene potpuno hidrološki nekorisna – naglasila je prof. dr Snežana Radulović.
Kako je dodala, predloženi elaborati ne sadrže ni listu referenci na koje su obrađivač poziva u tekstu, te se stoga mogu odbaciti kao pravno-tehnički nepotpuni.
– Podaci koji su korišćeni potiču iz sredine prošlog vijeka, odnosno od 1949. do 1983. godine, a u projektu iz 2007. godine, čiji izradu je finansirala Vlada Norveške i čiji su podaci djelimično korišćeni, istaknuto je da je Bukovica najneefikasnija rijeka u Crnoj Gori. Bez obzira na to, njena voda je u kategoriji A1, što znači da je pitka. Pitka voda je najveće blago u svijetu i nijedna država, pa ni one najbogatije, ne bi dozvolile sebi ovakav luksuz. Zato apelujem na javnost, na Vladu, na Zavod za zaštitu prirode Crne Gore i investitora da se Bukovica stavi pod strogu zaštitu i da joj se namjena potpuno promijeni. Crna Gora je ekološka država i može ostvariti puno dobiti od očuvanja svojih prirodnih resursa, a ne njihovim devastiranjem – kazala je prof. dr Radulović.
Bukovica je jedna od poslednjih slobodnih rijeka u državi, rekao je Milija Čabarkapa iz NVO „Grin houm“, a gradnjom centrala biće u potpunosti devastirana.
– Uništiće viševjekovno nasleđe stanovništva koje živi uz njen tok, kao i memorijalne, ambijentalne i pejzažne vrijednosti. U projektu „Natura 2000“, što je zanemareno u elaboratima, ta rijeka je jedna od devet koje su prepoznate kao ključno biodiverzitetsko područje. Njenim „stavljanjem“ u cijevi biće uništena i svojevrsna potočna pastrmka, za koju obrađivači predviđejau gradnju tzv. ribljih staza, zaboravljajući, opet, ta ta vrsta ribe nije migratorna – naglasio je Čabarkapa.
Advokat Biljana Perović, koju je angažoao EP „Donja Bukovica“, iznijela je niz primjedbi na predložene dokumente sa pravne strane. Ona smatra da je sporno što je elaborate obradio Institut za razvoj i istraživanje u oblasti zaštite na radu.
– Problematično je što potpisi stručnog tima za izradu nijesu isti u štampanoj i elektronskog verziji – ukazala je Perovićeva.
Docent na novosadskom Medicinskom fakultetu dr Ilija Srdanović upozorio je da u proceduri za gradnju mHE na Bukovici nijesu ispoštovani naučni postulati.
– Sprovođenje rijeke sa lošim hidrološkim karakteristikama u cijevi može imati nesagledive posledice. Oko Bukovice je moja djedovina i očevina, nešto što ću i ja ostaviti svojim potomcima. Kakvi god da su motivi gradnje centrala, a duboko želim da vjerujem da su dobri, mi moramo snagom argumenata uraditi sve da našim naslednicima sjutra možemo pogledati u oči – poručio je dr Srdanović.
Slikar Mišo Vemić pozvao je investitore da odustanu od projekta i da u rejon Bukovice dođu kao turisti, a nikako kao devastatori.
– Umjesto da opštinsko rukovodstvo štiti rijeku od nas sitnih devastatora, mi treba da Bukovicu, na kojoj živimo, spasavamo. Uzmimo se u pamet, da bratski ovo riješimo, da ne dolazi do sukoba, da prekinemo ovu agoniju koja traje mjesecima – istakao je Vemić.
B.B.
Njihova rijeka, tuđi profit
Brojni mještani koji su prisustvovali raspravi nijesu juče od obrađivača i investitora, kao ni od predstavnika Agencije za zaštitu životne sredine, dobili odgovor na pitanje koji su to pozitivni efekti koje će imati od mHE, kako je navedeno u elaboratima. Oni strahuju da će ostati bez pitke vode jer nema konkretnih mjera za zaštitu njihovih vodizvorišta.
– Našu rijeku za vaš profit, sigurno je, nećemo dati. Osim toga, nijedna javna rasprava o gradnji ovih hidrocentrala u šavnikoj opštini nije prošla – kazao je mještanin Veljko Bulatović.
Novo Vemić iz Donje Bukovice naglasio je da je u pitanju život preko 300 domaćinstava koja nijesu saglasna sa devastiranjem rijeke, dok je Veselin Žugić naglasio da seosko stanovništvo uopšte nije bilo adekvatno obaviješteno o javnim raspravama.
Aleksandar Vemić iz EP „Donja Bukovica“ ponovio je da će spriječiti gradnju, a primjedbe i sugestije uredno dostaviti nadležnoj Agenciji sa konkretnim zahtjevom da ne prihvati elaborate i da pomogne u zaštiti rijeke.
Procedura ispoštovana
Aleksandar Duborija iz Instituta koji je obrađivač elaborata istakao je da su koristili dostupne podatke, kako iz Opštine, tako i iz nadležnih državnih institucija. On smatra da projekat mHE neće imati negativan uticaja na životnu sredinu i po zdravlje ljudi, te da će određen broj žitelja iz tog kraja dobiti zaposlenje. Izvršni direktor „Hidre“ Boban Garović rekao je da će kao investitori postupiti shodno zakonima i propisima, a što se tiče Bukovice država je u njoj prepoznala svoj interes.
–Mini-centrale su u svijetu prepoznate kao najčistiji način proizvodnje, a na području Evrope ima ih oko 14 hiljada. Države sa mnogo većim stepenom ekološke svijesti nijesu mHE prepoznale kao ekološki problem i ne vidim zbog čega bi to bio problem ovdje u Šavniku. Investitor će poštovati sve elaborate i propise koje nalažu i zakon i državne instiutucije i postupaće u skladu s tim.Nakon saglasnosti Agencije na elaborate, očekujemo dobijanje građevinskih dozvola, kako bismo već na proljeće počeli gradnju – kazao je Garović.
I lokalna uprava, kako je naveo predsjednik opštine Mijomir Vujačić, ispoštovaće ono što nalažu zakoni. Lokalna skupština je u avgustu prošle godine usvojila odluku o gradnji mHE na Bukovici, a slijedi lokalna studija izvodljivosti.
– Opština je servis svih građana i poštujemo sve primjedbe koje su danas date. O elaboratima će odlučivati nadležne državne institucije, a lokalna uprava je doradila svoj dio posla do donošenja studije izvodljivosti – rekao je Vujačić.
Izvor: Dan