Za fabriku Bjelasica Rada niko nije podnosio plan reorganizacije u zakonskom roku od 90 dana od uvođenja stečaja, pa će biti proglašen bankrot, a imovina oglašena na prodaju, potvrdio je za „Dan” stečajni upravnik tog bjelopoljskog preduzeća Sreten Mrvaljević.
Foto:Vijesti
Proglašavanje bankrota očekuje se u septembru. Ispitno ročište je zakazano za 20. septembar, vjerujem da će tada biti usvojena lista potraživanja. Čim se to desi, nakon sedmicu-dvije biće proglašen bankrot. Za preduzeće nema drugog rješenja jer niko u zakonskom roku nije podnio plan reorganizacije, izjavio je Mrvaljević.
On je kazao da je imovina preduzeća, kojem je ovo drugi put da je u stečaju, procijenjena na 2,2 miliona, a da su najveći povjerioci država i radnici.
Radnici prilikom naplate imaju prioritet, ali bi trebalo da se naplate i država i radnici od prodaje imovine – rekao je Mrvaljević.
Stečaj u firmu Bjelasica Rada uveden je krajem maja na zahtjev radnika zbog neisplaćenih 13 neto zarada u iznosu od 250 hiljada i pola miliona za neuplaćene doprinose za osam godina. U tom momentu preduzeće, čiji je vlasnik Eurofond, bilo je u blokadi godinu na iznos od 2,84 miliona.
Ovo je drugi stečaj koji se uvodi u Bjelasicu Radu, prvi je uveden 2007. godine, a kompanija je izašla iz stečaja 2014. godine, nakon tri dokapitalizacije.
Izvršni direktor Euroinvesta, društva koje upravlja Eurofondom, Boiša Šotra kazao je da nisu podnijeli plan reorganizacije jer je procijenjena imovina manja od dugova firme. Prema njegovim riječima, indirektan uzročnik za uvođenje stečaja i loše stanje u Bjelasici Radi je famozni kredit od Abu Dabi fonda koji ta firma nije dobila.
Nakon procjene imovine nije bilo moguće podnijeti plan reorganizacije. Bila je potrebna dokapitalizacija ili gotov novac da bi se izašlo iz toga. Kredit od 1,7 miliona eura kod Abu Dabi fonda smo potpisali, ušli u rekonstrukciju, potrošili 800 hiljada, htjeli da nastavimo, međutim, kredit nije dobijen i tu je sve stalo – rekao je Šotra.
Uvođenjem stečaja bez posla je ostalo 50 radnika, koji su protestovali otkako je u septembru 2015. prekinuta proizvodnja. Nakon prekida proizvodnje uprava ih je poslala na prinudni odmor, plate nisu isplaćivane, kao ni doprinosi. Uprava se žalila na političke prilike, jer nisu dobili kredit. Radnici su tražili zarade dok nisu odlučili da traže stečaj.
Bivša direktorica Bjelasice Rade Tamara Lakićević, koja je uvođenjem stečaja dobila otkaz kao i ostali radnici, kazala je da je sve krenulo nizbrdo nakon što nisu dobili kredit od Abu Dabi fonda.
Dokapitalizacija 2015. godine trebalo je da se završi sa ugovorom o generalnom zastupništvu sa Koka kolom. Oni su posali pismo namjere Ministarstvu poljoprivrede, potpisala sam ugovor sa Petrom Ivanovićem u aprilu 2015. za kredit kod Abu Dabi fonda. Međutim, kredit na kraju nismo dobili iz hiljadu i jednog razloga i Koka kola je odustala jer nismo poštovali tok. Novac nam je trebao za vraćanje dugova i rekonstrukciju – navela je ona.
Eurofondom upravljaju ljudi bliski Veselinu Baroviću, koji u tom fondu ima 2,6 odsto akcija.
Lakićevićeva je navela da se koncesija za vodoizvorište Čeoče ne može dodijeliti nikome sem vlasniku Bjelasice Rade.
Zemljište na kojem je vodoizvorište vlasništvo je Bjelasice Rade, još od prije privatizacije. Mislim da se koncesija ne može dodijeliti nikome drugome sem vlasniku Bjelasice Rade. Ako bi se dalo nekome drugome, to bi bio pravni nonsens – navela je Lakićevićeva.
Izvor:Dan