Ministarstvo rada i socijalnog staranja od početka godine ukinulo je materijalno obezbjeđenje (MO) za 640 socijalno ugroženih porodica sa 1.999 članova, a bez dječjeg dodatka koji iznosi dvadesetak eura ostalo je 849-oro djece. To pokazuju uporedni podaci o socijalnim davanjima za januar i jun 2017. godine.
Pored ostavljanja građana bez socijalnih davanja koja se kreću od 63 do 120 eura, krajem juna bez naknada je ostalo više hiljada žena korisnica nadoknada po osnovu rođenja troje i više djece.
Da se broj lica koja dobijaju socijalnu pomoć konstantno smanjuje, iako se u praksi ne vidi poboljšanje standarda, svjedoči i uporedna statistika odranije. Naime, Monstat je utvrdio da je broj korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice u 2016. smanjen za čak 10.113 lica u odnosu na 2015. godinu. Prema podacima statističkog zavoda, MOP su u prošloj godini primala 26.873 lica, odnosno člana porodice, dok ih je u 2015. bilo 36.986.
Monstat je analizom obuhvatio mjesečni prosjek materijalnih davanja u vidu MOP-a, lične invalidnine i dodatka za njegu i pomoć.
Materijalno obezbjeđenje koristila je 8.961 porodica i 26.873 člana porodica u mjesečnom prosjeku. Pravo na ličnu invalidninu imala su 2.222 lica, pravo na njegu i pomoć ostvarilo je 14.856 lica – naveli su iz Monstata.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja tokom 2016. smanjilo je i broj korisnika dječjeg dodatka na 11.469 korisnika, što je za 5.064 manje nego godinu ranije.
Alternativa Crne Gore je najavljivala prije izbora da će DPS ići na smanjenje socijalnih davanja. Kordinator medijskog programa Alternative Vesko Pejak kaže da građani moraju da shvate da nema novca i za socijalna davanja i za plate funkcionera, odnosno njihove automobile, službene telefone, putne troškove.
DPS je morao da bira između siromašnih i bogatih. Izabrali su bogate – ističe Pejak.
On navodi da su građani znali da će ovo da se desi, tako da je uzaludno pričati ko je kriv za ovo smanjenje.
DPS sigurno nije jer su građani dali svoj glas za ovu politiku. Ironija je to da DPS najviše glasaju oni najsiromašniji. Svaka tranzicija i promjena prvo pogodi najsiromašnije. Sledeći na udaru biće građani koji žive kao „srednja klasa”, profesori, ljekari, sitni privatnici. Njima sleduje ozbiljnije smanjenje prihoda u 2018. godini – upozorava Pejak.
Alternativa predlaže da se uvede porez na kocku i da se od tog novca finansiraju najsiromašniji.
Ako kladionice mogu da budu pune, a nikoga nema na protestima, to je znak da su naši građani bogati i da imaju novca za bacanje. Mi predlažemo porez od 30 odsto na svaki tiket, svaku uplatu i svaku slot-mašinu u Crnoj Gori. Jedna zemlja ne smije sebi da dozvoli da ima gladne građane, a da joj kladionice budu pune – ističe Pejak.
U NVO Euromost smatraju da je očigledno da smanjivanjem broj korisnika socijalnog davanja kao i broja korisnika dječjeg dodatka, Ministarstvo rada i socijalnog staranja na čelu sa Kemalom Purišićem pokušava izvršiti pritisak na građane, posebno na sjeveru Crne Gore, da bi se u što većem broju iselili sa ovog područja.
Zar gospodin Purišić nije najavio povećanje broja korisnika socijalnog davanja, kao i korisnika dječjeg dodatka nakon ukidanja naknada za majke, gdje bi se kroz izmjenu zakona proširili uslovi za dobijanje ovog davanja na porodice koje dosad nijesu mogle da ostvare ovo pravo zbog posjedovanja nekog stočnog fonda i slično, a koje su u socijalnoj potrebi. Ministar Purišić je izgleda zaboravio odakle je došao i da je isti dok nije došao za ministra rada i socijalnog staranja, takođe bio u situaciji socijalne potrebe i dobro zna šta znači gladna porodica na sjeveru, posebno u njegovim krajevima – kaže predsjednik Euromosta Almer Mekić.
Almer Mekić ističe da Purišića nijesu poznavali kao čoveka koji je spreman da štedi na sirotinji i gladnoj djeci sa sjevera.
Ali mu želimo poručiti da su svi odgovorni za ono što rade, jer građani ne praštaju. Želimo ga podsjetiti, da je njegovim dolaskom ostavio 6.000 majki i njihovih porodica na sjeveru bez bilo kakvog primanja i to većinom njegove sunarodnike, koji su ga postavili na tom mjestu preko poslednjih parlementarnih izbora. Purišić je zaboravio da je ostavio preko 4.000 djece na sjeveru bez dječjeg dodatka i bez uslova za školovanje, pošto je tražio da se taj dodatak ukine za učenike sa osnovnim i srednjim obrazovanjem, čiji su roditelji nezaposleni i ne primaju nikakva socijalna i druga primanja, i to su većinom djeca bošnjačke nacionalnosti. Pa ga ovim putem pitamo: koga on zastupa u tom ministarstvu, one građane koji su ga birali ili nekog drugog? Ako je neko drugi, pozivamo ga u ime građana koji su ga birali da se odmah povuče, a ne da ukida sve uslove za njihov opstanak – smatra Mekić.
Izvor: Dan