Ako posmatramo zvanične podatke koje objavljuje Uprava za statistiku, vidimo da je prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u Crnoj Gori u 2021. godini iznosila 1.194 eura, od čega je prosječna tržišna cijena bila 1.216 eura, dok je prosječna cijena u solidarnoj stambenoj izgradnji iznosila svega 578 eura. Pojašnjenja radi, solidarna stambena izgradnja obuhvata prodaju stanova pod povoljnijim uslovima, čija izgradnja se radi za potrebe državnih institucija,, tj. zaposlenih u tim institucijama u svim opštinama Crne Gore.

Prošlogodišnji prosjek u Podgorici je iznosio 1.211 eura, u primorskom regionu 1.359 eura, u središnjem regionu 624 eura, dok je u sjevernom regionu prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji iznosila 1.060 eura. Naša je pretpostavka da ovako visoku cijenu kvadrata na sjeveru definiše prije svega Kolašin gdje se bilježi izrazita građevinska aktivnost uz prodaju po visokim cijenama, a koja je uslovljena projektom dodjele crnogorskog državljanstva uz određeni nivo investicije u kupovinu stanova i kondo apartmana.
A kako je tokom prethodne godine građevinska industrija u Crnoj Gori finansijski i poslovala, potrudili smo se da sagledamo u nastavku.
Već godinama rekordersku palicu drži preduzeće Bemax, kao kompanija koja pored brojnih poslovnih aktivnosti izgradnje velikih turističkih rizorta širom obale, posljednjih godina aktivno učestvuje u izgradnji dionice autoputa Podgorica-Mateševo, kao glavni podizvođač. Prihodi Bemaxa su zabilježili godišnji rast od 6 odsto te su godinu završili na nivou od 141 milion eura.
Kompanija Zetagradnja je prihodovala oko 3 miliona eura manje tokom prethodne u odnosu na godinu ranije, sa ukupno registrovanih 37,45 miliona eura. Ova kompanija, sudeći po najavama iz medija je dio svog poslovnog fokusa preselila na Sloveniju, gdje trenutno gradi dva nebodera koja će biti visoka 85 metara i imati 220 stanova, a pod okriljem kompanije Spektra Invest koja je u vlasništvu slovenačkog biznismena crnogorskog porijekla Izeta Rastodera. Na trećem mjestu građevinara je kompanija Eurozox, koja već godinama bilježi stabilne prihode na nivou od oko 25 miliona eura, a kao referencu mogu istaći veći broj zgrada širom Crne Gore. Slijedi nikšićka kompanija Ramel, koja se prevashodno bavi projektovanjem, izvođenjem i nadzorom elektroinstalacija, a 2021. godine je prihodovala 20 miliona eura, tj nekih 6 miliona eura manje nego godinu ranije. Sljedeću poziciju na listi prihoda sa ukupno prihodovanih preko 18 miliona eura pokriva barska kompanija Euromix beton, koja se pored građevinarstva bavi i proizvodnjom, obradom i prodajom kamena, asfalta, betona. Kompanija Čelebić je prethodne godine ostvarila prihode na nivod od 15 miliona eura , što je jedva polovina od prihoda ostvarenih 2019. godine. I ova kompanija se prethodnih godina na svojim veb stranicama hvalila internacionalizacijom biznisa u Ljubljani, gdje planira izgradnju stambeno-poslovnog objekta na atraktivnoj lokaciji u samom centru glavnog grada Slovenije. Listu kompanija iz sekotra građevinarstva sa prihodima većim od 10 miliona zatvaraju nikšićka Mehanizacija i programat (11,6 miliona eura) i podgorička Fidija(10,6 miliona eura prihoda).
Bankar.me